Tarifler
 
 
Nohutlu Mezgit Balığı

Nohutlu Mezgit Balığı

Yapılışı:
1.Yarım gün suda beklettiğiniz nohutu soğuk suyla yıkadıktan sonra bol suda kaynatıp, 45 dakika haşlayın. Yıkanmış patatesleri kabuklu olarak tencereye koyun, tuz ilave ederek yumuşayıncaya kadar pişirin. Haşladığınız nohut ve patatesleri süzün, süzgeçte soğumaya bırakın. Patatesleri soyun ve küp şeklinde doğrayın.
2.Mezgit balığı filetolarını una bulayın, tavada iki tarafını birer dakika kızartın. Fazla yağının çıkması için 1-2 dakika süzgeçte bekletin.
3.Tencereye sıvı yağ, ince doğranmış soğan ve sarımsakları koyun ve 1 dakika kavurun. Kırmızı pul biberi ekleyip, çevirin. Küp doğranmış domates ve nohutu ekleyerek kavurmaya 1 dakika daha devam edin. Suyunu ilave edip, kısık ateşte üzeri kapalı olarak 25-30 dakika pişirin.
4.Pişen nohutlu karışıma maydanoz, tuz ve karabiberi serperek karıştırın.
5.İri parçalar halinde doğradığınız mezgitleri ve patatesleri karışıma ekleyip, karıştırın. 1-2 dakika pişirip, ocaktan alın. Ilıyınca birimlere taksim edip, dağıtımını yapın.

Servis önerisi:
1-Yanında kızartılmış ekmek ile veya kızartılmış ekmek üzerine dökerek servis edilebilir.
2-Arzuya göre, filetolar bütün bırakılır ve nohutlu karışımı üzerine dökülerek, fırında pişirildikten sonra servis edilebilir.
 

1 kişilik malzemedir

 
 
 
Btcwarz, bitcoin litecoin altcoin